Kancelaria adwokacka – jak zacząć w niej pracować?
Chciałbyś pracować jako prawnik? Zastanawiasz się jakie trzeba spełniać wymagania? Jak wygląda typowy dzień w kancelarii prawnej? tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Na początek odpowiednie wykształcenie
Zanim ludzie zaczną przychodzić po porady prawne, to trzeba zdobyć stosowne wykształcenie. Na samym początku należy ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Następnie trzeba przejść rekrutację na studia wyższe. Kierunek prawniczy można studiować na uczelniach publicznych lub niepublicznych. Do wyboru jest wiele uczelni w takich miastach jak Olsztyn, Warszawa, Wrocław, Katowice czy Kraków. Studia prawnicze trwają 5 lat i żeby je skończyć należy napisać pracę magisterską oraz ją obronić.
Aplikacja adwokacka
Kiedy uda się ukończyć studia wyższe, to kolejnym krokiem jest dostanie się na aplikację. Nabór odbywa się raz w roku – we wrześniu. Na miejsce swojej aplikacji możemy wybrać Olsztyn albo dowolne inne miasto. Żeby się dostać na aplikację należy zdać egzamin konkursowy, który składa się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru. Zdanie egzaminu gwarantuje zdobycie co najmniej 100 punktów. Pytania na egzaminie są między innymi z zakresu: prawa karnego, prawa cywilnego, prawa konstytucyjnego, postępowania karnego czy postępowania cywilnego. Czas trwania egzaminu to 4 godziny. Po zdaniu egzaminy kandydat ma 2 lata, aby wpisać się na listę aplikantów. Należy wówczas złożyć wniosek o wpis, aktualne zaświadczenie o niekaralności oraz odpis dyplomu.
Ile kosztuje aplikacja?
Zanim przystąpi się do aplikacji, to kandydat musi znaleźć swojego patrona, który nauczy go między innymi jak udziela się porady prawne. Obecnie trwa ona trzy lata i jest odpłatna. Do 2019 roku do wyliczenia opłaty za roczną aplikację adwokacką stosowano współczynnik w wysokości 2,6-krotności aktualnego minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Od 2020 roku współczynnik ten został obniżony do wysokości 2,25-krotności minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę i kwota ta wynosi obecnie 5850 zł.
W czasie trwania aplikacji kandydaci na adwokatów muszą wstąpić w strukturę samorządu adwokackiego. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym, który składa się z testu oraz czterech zadań z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego i prawa administracyjnego.
Co po aplikacji?
Wszystko zależy od dziedziny prawa, w której ma się specjalizację. Po skończonej aplikacji ma się trzy drogi wyboru. Pierwsza z nich jest kontynuacją dotychczasowych działań. Kancelaria prawna, w której odbywaliśmy praktyki może złożyć nam propozycję dalszej współpracy. Jest to wielka szansa, żeby odpowiednio usytuować się w prawniczym światku i zapewnić sobie stabilność finansową oraz możliwość dalszych awansów już na samym początku drogi w tym zawodzie.
Drugą drogą jest własna kancelaria adwokacka, taka jak na przykład https://adwokatkakowski.pl/. Jest to marzenie każdego młodego adwokata. Jeżeli więc nie chce być on zależny od osób trzecich, czuje się na siłach i uważa, że sobie poradzi, to powinien zacząć pracę na własny rachunek. Ostatnio bardzo modna stała się też trzecia droga, czyli emigracja i szukanie pracy w zawodzie prawnika poza granicami Polski.
Własna kancelaria prawna
Jeżeli dysponuje się odpowiednimi środkami finansowymi, to własna kancelaria prawna może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Zapotrzebowanie na porady prawne jest bardzo duże, niezależnie czy jest to Olsztyn, Kraków czy Wrocław. na samym początku nie ma się co jednak nastawiać na duże, atrakcyjnie finansowo zlecenia. Jednak przy systematycznej i dobrze wykonywanej pracy prędzej czy później i takie zaczną się pojawiać.