EXP Szczecin

Informacje i ciekawostki ze świata

Depresja – leczenie może być skuteczne. Przekonaj się!

Depresja – leczenie może być skuteczne. Przekonaj się!

EMOCJONALNY TASIEMIEC 

Leczenie depresji jest koniecznie, tak jak w przypadku każdej choroby fizycznej. Nieleczona może prowadzić nawet do autodestrukcji. Jest cichym wyżeraczem pozytywnych emocji/uczuć. Pozbycie się tego pasożyta jest możliwe, walka z nim jest skuteczna. Jest to długotrwały proces, który przynosi pozytywne skutki. W zaawansowanym poziomie depresji terapię tą powinien prowadzić psychiatra, doskonale wie jakiej broni użyć by wypłoszyć tego emocjonalnego tasiemca. Czym szybciej zostanie zdiagnozowana, a raczej przede wszystkim zauważona tym większe szanse na szybszy powrót do zdrowia. Jednak czy faktycznie podczas leczenia depresji największe znaczenie mają dobrze dobrane leki i świetny psychiatra? Oczywiście – jest to jedno z obowiązkowych kół ratunkowych, bez którego leczenie nie może się obyć, jednak ważny wpływ ma również otoczenie. 

AKCJA-REAKCJA

Gdy osoba chora na depresję podejmie się jej leczenia, to już pierwszy, przede wszystkim świadomy (!) krok aby pójść na przód. Dzięki wyspecjalizowanym lekarzom w tych czasach można leczyć tą chorobę pod wieloma kątami (jak wiadomo jest to zaburzenie o charakterze różnorodnym). Medycyna współczesna może pochwalić się szeregiem leków dla tej dziedziny. Działają antystresowo, regulują ciśnienie krwi oraz wspomagają sen. Czynniki te sprawiają, że organizm czuje się bardziej wypoczęty (stres potrafi działać na organizm bardziej negatywnie niż bezsenność choć jest jednym ze skutków bezsenności). Leki są tak dobrze doprecyzowane, że można brać je przez dłuższy okres swojego życia – co ważne nie uzależniają, ani wpływają destrukcyjnie na mózg. Depresja to nie przeziębienie spowodowane zmianą temperatury, a grypa emocjonalna wymagająca przeciwciał – dzięki nim zwalczenie jej jest możliwe. 

DRUGA FAZA LECZENIA – TO DZIAŁA! 

Jednak najważniejszym krokiem jest podjęcie się psychoterapii. Dzięki temu leczenie depresji jest naprawdę skuteczne. Podczas spotkań grupowych można się otworzyć, podzielić swoimi problemami, zwierzeniami, popracować nad pewnością siebie. Widząc inne osoby zmagające się z podobną dolegliwością łatwiej jest zrozumieć sens walki z tą chorobą, wymaga siły, psychicznej siły, która z czasem wynagradza cierpienie. To trudna walka, jednak skuteczna. Ważne jest wyzbycie się negatywnego myślenia – jest to jeden z największych skutków choroby. Znalezienie sensu jest ważnym aspektem, to kolejny spory krok do sukcesu! Leczenie depresji uczy również pomagania samemu sobie, w końcu największym ludzkim instynktem jest przetrwanie, trzeba na nowo znaleźć w sobie ten instynkt. 

PROMYK SŁOŃCA

Gorące promienie letniego słońca, przyjemne ochłodzenie podczas upału słoną wodą, zapach kwitnących wiosennych kwiatów, pierwsze płatki śniegu, uśmiech najbliższych, miłość. To wszystko darmowe aspekty dla których warto kochać życie, skuteczna walka z depresją pomaga na nowo docenić wszystko z osobna z podwojoną siłą. Bo w końcu gdy wszystko zmienia się z czarnego na różowe, to jak tu się nie uśmiechać? Łatwo jest się poddać, odpuścić. Jednak świat jest pełen piękna, a życie niespodzianek oraz pozytywnych chwil, których wartość góruje nad tymi negatywnymi. Chcieć znaczy móc, więc każdy kto chce cieszyć się życiem również może tego dokonać. Warto też pamiętać o tym aby wspierać osoby, które zmagają się z tym problemem, kto wie, może kiedyś ta sama osoba będzie mogła pomóc Tobie? Dbajmy o swoje zdrowie, nie tylko to fizyczne. Jesteśmy bardzo kruchymi ale jednocześnie silnymi osobami, dla których w każdej sytuacji jest wyjście – skuteczne wyjście!