Optyk radzi – jak wybrać idealne okulary
Wybór odpowiednich okularów jest bardzo ważny nie tylko ze względu na praktyczność naszego codziennego widzenia, ale także na zdrowie naszych oczu i ewentualną możliwość pogłębiania się wady wzroku. Źle dobrane okulary mogą sprawić, że będziemy z czasem widzieć gorzej. Jak zatem zabrać się do dobrania optymalnych mocy szkieł? Pomoże nam oczywiście dobry optyk.
Optyk – jak wybrać dobrego?
Wybór dobrego optyka jest dość trudnym zadaniem. W dobie szeroko zakrojonej konkurencji w tej branży mamy do wyboru wiele placówek, jednak nie wszystkie świadczą usługi na takim samym poziomie. Na pewno warto zdać się na opinie osób, które również korzystają z porad optyków czy optometrystów, jednak ze względu na wielość subiektywnych czynników, które mogą zaburzyć ich zdanie, nie zawsze taka opinia będzie miarodajna. Warto więc sprawdzać certyfikaty posiadane przez daną placówkę. Miasto Olsztyn z pewnością ma wielu specjalistów, nie bójmy się więc powiedzieć: „sprawdzam” i zapytać o ich kwalifikacje. O ile w sprawdzonych miejscach, które działają już od wielu lat, możemy być pewni jakości usługi, a nowym zawsze warto pytać. W końcu chodzi o nasze zdrowie i wzrok!
Jak wygląda badanie wzroku? Kiedy się badać?
Co ciekawe, niemal 70% społeczeństwa odczuwa dolegliwości związane ze wzrokiem. Chodzi nie tylko o daleko- czy krótkowzroczność, astygmatyzm czy inne popularne wady, ale także łzawienie, uczucie zmęczenia czy zespół suchego oka. Niezależnie od tego, czy to Warszawa, Olsztyn czy inne polskie miasto, statystyki wyglądają podobnie. Przede wszystkim zależy zaznaczyć, że zbadać stan swojego wzroku dorosły człowiek powinien przynajmniej raz na dwa lata. Po 40. roku życia badania powinno robić się jeszcze częściej. A jak wygląda samo badanie? Na początki optyk przeprowadzi z nami wywiad dotyczący naszego trybu życia, niepokojów oraz higieny oka. Później okulista za pomocą komputera zbadana stan oka, a następnie określi ewentualną wadę naszego wzorku, bazując na tablicy z numerami czy literami różnej wielkości, które należy odczytać z odpowiedniej odległości. Na tej podstawie optyk określi moc szkieł lub soczewek.
Na co uważać przy zakupie okularów
Przede wszystkim należy trzymać się ustaleń poczynionych przez specjalistę. Uważać trzeba, aby nie wybrać ani za mocnych, ani za słanych soczewek. Jeśli mamy dość sporą wadę, trzeba też dobrze dopasować grubość szkieł do oprawek, tak żeby nie wystawały one poza cienką ramę okularów. Istotna jest także wielkość oprawek – wybierzmy takie, w jakich czujemy się naturalnie. W Olsztynie jest dobry optyk, który pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru także z tej estetycznej strony. Istotne jest ponadto dobranie okularów do typu urody albo kształtu twarzy. Doświadczony specjalista będzie wiedział, na co nas uczulić i jak podsunąć odpowiednie oprawki. Uważajmy także na zauszniki. Powinny być wygodne i nie za długie. Ewentualnie, w Olszynie czy innych dobrych placówkach, możemy poprosić o indywidualne ich dopasowanie.
Czym jeszcze zajmuje się optyk?
Zawód optyka jest mocno wyspecjalizowany. Nie tylko bada on nasz wzrok, kieruje do okulisty i dobiera soczewki czy szkła korekcyjne, ale także owe szkła wytwarza. Ponadto do jego kompetencji należy naprawa oprawek okularów i dopasowywanie danego modelu do potrzeb chcącego go zakupić klienta. Choć o naszej wadzie decyduje nie optyk, a okulista, optyk, jak w Olsztynie jak w innych miastach, może wykonywać komputerowe badanie wzorku oraz inne podstawowe pomiary. Jeśli mamy już określoną wadę, wystarczy że udamy się do okulisty na konsultację przez zakupem nowych okularów.