Rekuperacja – wszystko co należy wiedzieć!
Wiele osób decydując się na budowę własnego domu myśli również o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji we wszystkich pomieszczeniach. Niesie to ze sobą wiele korzystnych rozwiązań, które sprawiają, iż mieszkanie w domu jednorodzinnym staje się coraz bardziej przyjemne. Zarówno tę jak i wiele innych funkcji zapewniają instalowane w domach jednorodzinnych rekuperatory. Warto zatem wiedzieć jakie funkcje i jakie korzyści może przynieść instalacja takiego urządzenia w swoim domu.
Czym jest rekuperacja?
W najprostszym tłumaczeniu rekuperacja oznacza mechaniczną wentylację pomieszczeń w domu lub mieszkaniu z funkcją odzyskiwania ciepła. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która polega zasysaniu powietrza z kominów powodując jednocześnie wychłodzenie wnętrza domu oraz zachowanie stałego i wysokiego poziomu wilgoci, które nie zawsze jest dobre.
Proces rekuperacji sam w sobie opiera się z kolei na ruchu powietrza, który jest wytwarzany przez maszynę (rekuperator). Polega on na usuwaniu zanieczyszczonego i niezdrowego powietrza z pomieszczeń na nowe i świeże powietrze z zewnątrz z zachowaniem przynajmniej części ciepła ze starego powietrza.
Jakie są zalety instalacji rekuperatora w domu czy też mieszkaniu?
Choć dla niektórych osób może się to wydawać zbędny wydatek rekuperacja ma wiele zalet, które są niezbędne w celu zachowania czystego powietrza. Podstawową z nich jest usuwanie zanieczyszczeń oraz zachowanie ciepła. Dzięki zdolności odzyskiwania części ciepła ze starego powietrza nie ma konieczności korzystania z grzejników dzięki czemu można zaoszczędzić dodatkowe środki na domowych rachunkach. Co więcej rekuperacja zapewnia zachowanie stale czystego i świeżego powietrza w domu. Obecnie w powietrzu występuje wiele zanieczyszczeń, które w negatywny sposób mogą wpływać na zdrowie domowników. Dzięki usuwaniu brudnego powietrza z pomieszczeń nie ma konieczności dodatkowego wietrzenia całego domu i tym samym wpuszczania zanieczyszczonego powietrza.
Do innych zalet instalacji rekuperatora można zaliczyć:
- oszczędność energii – zwłaszcza energii cieplnej;
- filtrowanie powietrza z jednoczesnym usuwaniem pyłków – jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie;
- szybkie usuwanie wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów;
- oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii oraz szkodliwych pyłów;
- możliwość ręcznego ustawiania i dostosowywania pracy rekuperatora;
- mniejsza ilość kurzu oraz brak występowania owadów w domu latem oraz wiosną;
W jaki sposób dobrać odpowiednią ekipę do montażu rekuperatora?
Wbrew pozorom montaż rekuperatora nie jest prostym zadaniem i wymaga wsparcia profesjonalistów. Taka ekipa jest w stanie ocenić i dobrać odpowiednią centralę wentylacyjną, odpowiednio zamontować kanały wentylacyjne, ustawić regulację instalacji rekuperatora czy też zamontować dodatkowy sprzęt np. gruntowe wymienniki ciepła, które stanowią integralną część systemu rekuperacji. Równie ważnym czynnikiem jest uniknięcie często pojawiających się błędów przy samodzielnej instalacji takich jak montaż instalacji bez wcześniejszego wykonania projektu czy też brak izolacji na kanałach wentylacyjnych.
W tym celu wartą rozważenia jest oferta firmy „Elektro-sanit„. Dzięki jej długiemu doświadczeniu w montażu tego typu instalacji oraz obecności wszystkich wyżej wymienionych usług dobrym pomysłem może okazać skorzystanie się pomocy jaką oferuje przy montażu systemu rekuperacji. Więcej szczegółów oraz informacji co do samej oferty jak i rodzaju wykonywanych usług można znaleźć tu: https://elektro-sanit.pl/