EXP Szczecin

Informacje i ciekawostki ze świata

Zmień swoje życie na lepsze. Korzyści płynące ze stosowania diety

Zmień swoje życie na lepsze. Korzyści płynące ze stosowania diety

Dla większości osób dieta jednoznacznie kojarzy się z procesem odchudzania. Jest to błędne podejście. Wbrew pozorom, dietę stosować powinien każdy człowiek któremu zależy nie tylko na dobrej sylwetce, ale przede wszystkim na zdrowiu. Jest to niezbędny czynnik który pozwoli każdemu cieszyć się długim i zdrowym życiem. 

Co to jest dieta?

Dieta to nic innego jak odpowiednio skomponowany sposób odżywiania, który uwzględnia takie czynniki jak tryb życia, pracę, zapotrzebowanie kaloryczne czy aktywność fizyczną. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia wszystkie wymagane składniki, witaminy i makroelementy dla naszego organizmu. Częstym zmartwieniem osób które dopiero zaczynają przygotowywać posiłki według określonej diety, jest strach przed uczuciem głodu. Jest to zupełnie niepotrzebne. W odpowiednio ułożonej diecie nie ma miejsca na głód. Jeśli on występuje, oznacza że dieta została źle skomponowana. Dieta to nie głodówka. Korzystając z niej musimy czuć się dobrze i mieć energię na cały dzień. 

Jak ułożyć dietę dla siebie?

Bardzo pomocna może być wizyta u dietetyka. Profesjonalista ułoży nam program żywienia indywidualnie do naszych potrzeb oraz dopasuje ją do naszego codziennego harmonogramu zajęć. Ponadto można u takiej osoby zasięgnąć wielu pomocnych rad, a i przy okazji dowiemy się więcej o naszym ciele. Jeśli zastanawialiście się kiedyś jaki procent waszego ciała stanowią mięśnie, a jaki tkanka tłuszczowa to wizyta u dietetyka odpowie na wszystkie wasze pytania. Nie każdy jednak ma ochotę na wizytę u specjalisty. Różne względy na to wpływają. Na szczęście ułożenie diety samemu nie stanowi wielkiego wyzwania. Przede wszystkim istotna jest szczerość wobec siebie samego i nie oszukiwanie się. Dieta nie ma stanowić ciągłego pasma wyrzeczeń i odmawiania sobie wszelkich słodkich przyjemności. Należy jednak zachować umiar i wystrzegać się sytuacji w której dochodzi do tzw. „przejedzenia”. Przy samodzielnym komponowaniu diety należy pamiętać o paru prostych zasadach. Są to m.in.:

  1. Opieranie swoich dań na świeżych warzywach i chudym mięsie;
  2. Ograniczenie do minimum tzw. „przetworzonej żywności”; 
  3. Zastąpienie słodkich napojów wodą;
  4. Wyeliminowanie ze swojego jadłospisu białego cukru i soli (jest wiele zdrowszych odpowiedników);
  5. Korzystanie z razowego pieczywa;

Te pięć punktów na początek wystarczą by zacząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Z czasem sami zaczniecie dostrzegać co ma korzystny wpływ na wasz organizm, a co lepiej jest ograniczać. W internecie można znaleźć uniwersalne diety dla każdego, tzw. „diety cud”. Warto szczególnie uważać na tego rodzaju rewelacje. Przeważnie są one układane przez osoby niekompetentne. Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek diety zaczerpniętej z internetu, należy skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem. Takie plany żywieniowe mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast pomóc, tylko zaszkodzą waszemu organizmowi. 

Korzyści ze stosowania diety

Już po pierwszych dniach stosowania odpowiednio zrównoważonej diety poczujecie różnicę. Zwłaszcza jeśli do tej pory wasz sposób żywienia znacząco odbiegał od optymalnego. Powinniście poczuć więcej energii i sił. Bardzo często spotykanym określeniem jest „uczucie lekkości”. Zaczyna się wtedy proces pozbywania toksyn z organizmu. Jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną, poczujemy się lepiej jak nigdy przedtem. Doda to motywacji i kolejnego impulsu do dalszego kontynuowania zdrowego trybu życia. W momencie kiedy wejdzie to w nawyk, nie będziecie chcieli wrócić do starych nawyków żywieniowych. 

Podsumowanie 

Nasz organizm najlepiej przyrównać do silnika samochodowego. Jeśli chcemy by działał przez długi czas na najwyższych obrotach, musimy zatroszczyć się o wysokiej klasy paliwo. Zrównoważona dieta + aktywność fizyczna jest najwyższej jakości paliwem którego pragnie nasz organizm. Dlatego dieta nie jest wyłącznie dla osób które nie są zadowolone ze swojej figury. Zdrowy tryb żywienia jest dla wszystkich którzy chcą żyć długo, szczęśliwie i zdrowo.